Vaikų emocijos ir vaiko emocinė raida: ko tikėtis ir kaip tinkamai elgtis?
Vaikų emocijos ir vaiko emocinė raida: ko tikėtis ir kaip tinkamai elgtis?
✅ Parengta su psichologe Milda Kukulskiene
⠀
Vaiko emocijos – kas tai?
Emocijos – tai natūralios, dažniausiai trumpalaikės ir dėl konkrečios priežasties kylančios vaiko organizmo reakcijos į situaciją. Ar žinojote, kad žmogaus veidas geba sukurti virš 7000 veido išraiškų ir egzistuoja dešimtys įvairių emocijų?
⠀
Vaiko emocinė raida: kaip vystosi vaikų emocijos?
Vaiko emocijos bei vaiko emocinė raida pradeda skleistis nuo mažumės, todėl jau kūdikystėje galime pradėti lavinti vaikų emocinį raštingumą. Tam tinkami įvairūs būdai: apibūdinti emocijas žodžiais ir pavaizduoti veido išraiškomis, paprastais ir vaikui suprantamais žodžiais pasakoti, kokios vaiko emocijos yra patiriamos skirtingose situacijose, palaipsniui lavinti jų atpažinimo ir įvardinimo įgūdžius bei savo pavyzdžiu rodyti kaip įvairios vaiko emocijos gali būti išreikštos tinkamai.
Nuo maždaug 1,5 metų iki 4-5 metų ypač sparčiai vystosi vaiko emocinė raida, taigi vaikai ima aktyviau dalyvauti šiame mokymosi procese ir patys. Šiuo laikotarpiu atsiranda daugiau aplinkybių, kada galime įtvirtinti teorines žinias praktinėse situacijose.
⠀
Pirminės vaikų emocijos
Galite pastebėti, kad kūdikiams iki vienerių metų reiškiasi pirminės vaikų emocijos: pasitenkinimas, susidomėjimas, džiaugsmas, pyktis, liūdesys, baimė, neviltis, distresas, pasibjaurėjimas.
⠀
Antrinės vaikų emocijos
Antrinės vaikų emocijos pradeda reikštis 1-2 gyvenimo metais: gėda, pasididžiavimas, sumišimas, kuklumas, drovumas, kaltė, pavydas, dėkingumas, panika.
⠀
Vaikų emocijos – knyga, kaip emocinio lavinimo priemonė
Vaikiškos knygos – tai vienas pagrindinių įrankių, padedančių tėvams vaiką supažindinti su įvairiomis emocijomis. Galite rasti knygų, apžvelgiančių tiek pagrindines emocijas vienoje vietoje, tiek po atskirą knygą kiekvienai emocijai.
Vienos populiariausių knygų vaikams Lietuvoje apie emocijas – Trace Moroney knygelių serija.
Vaikus taip pat labai sudomina interaktyvios knygelės. Viena tokių, kurioje derinama situacija prie vaiko emocijos – „Jausmų karuselė“ (Edita Kazakevičienė).
Taip pat galite rasti knygelių su judančiais elementais bei atvartėliais – „Emocijos: pajudink ir pažadink“.
⠀
Papildomos priemonės emociniam lavinimui
Vaikų emocijų kortelės ir plakatai taip pat gali būti puiki pagalbinė priemonė mokantis atpažinti emocijas ir jas reguliuoti. Galima ieškoti vienodų veidelių, juos aptarinėti, įvardinti tėvams savo emociją ir paprašyti vaikus parodant pirštu į kortelę papasakoti apie savo šiuo metu jaučiamą ar išgyvenamą emociją. Galima aptarti, kaip elgtis jaučiant intensyvius jausmus, kad padėti juos išgyventi sau komfortiškiau ir nekeliant grėsmės fiziškai sau bei kitiems.
⠀
Vaiko emocinė raida – ašaros ir pykčio priepuoliai, vaiko isterijos
Nuo 1 metų pradeda stipriai reikštis vaiko savarankiškumas. Vaikas žengia pirmuosius žingsnius, geba atitolti nuo tėvų, jau gali bandyti tam tikras užduotis atlikti savarankiškai (apsiauti batus ar užsidėti kepurę).
Nebūtinai visi vaiko bandymai yra sėkmingi, tačiau noras atlikti viską pačiam vis stiprėja. Gana dažnos situacijos, kuomet vaikui nepavyksta pasiekti norimo tikslo (pvz., apsiauti bato), tenka nutraukti mėgiamą veiklą (pvz. Nustoti žaisti ir ruoštis miegui) ar tėvai atitraukia mažylį nuo tam tikro pavojingo veiksmo (pvz. Neleidžia pačiam lipti stačiais laiptais). Tokiose ir panašiose situacijose vaikas gali kristi ant žemės, spardytis, rėkti ir verkti dėl patirtos nesėkmės ar nutrauktos veiklos. Raidos atžvilgiu – tai visiškai normali ir dažnai pasitaikanti tokio amžiaus vaikų reakcija. Tarp tėvų šios intensyvios emocijos dažnai dar yra žinomos, kaip pykčio priepuoliai vaikui ar vaiko isterijos priepuoliai.
⠀
Ką daryti kai vaikas „isterikuoja“?
Kai kyla vadinamos „vaiko isterijos”, svarbiausia ne pulti moralizuoti vaikui, kad to daryti negalima, slopinti ar nukreipinėti šias emocijas, o padėti jam išgyventi emociją kartu, tinkamais būdais ir sugrįžti į glaudų ryšį: „Suprantu tave“, „Suprantu, kad tau pikta“, „Man irgi būtų pikta, esu šalia, girdžiu tave“, „Ar nori, kad apkabinčiau tave?“, „Kaip galime išleisti šį jausmą? Patrepsėkim, pakvėpuokim, pakumščiuokim pagalvę“. Tokia situacija tėvų akimis dažnai gali atrodyti, kaip nevaldoma vaiko isterija, tačiau svarbu suprasti, kad tai yra vaiko pagalbos šauksmas jums, nes tokio amžiaus vaikai dar negeba efektyviai reguliuoti savo emocijų patys ir dar ne vienerius metus tam pasitelks pačius artimiausius žmones – tėvus.
Tuo metu, kai vaikas yra pagautas itin stipraus įkarščio, labai tikėtina, kad jis negirdės tėvų prašymų arba jie net paaštrins situaciją. Todėl kartais tik nurimus emocijai galime su vaiku aptarti vadinamos vaiko isterijos įvykį plačiau.
*Norintiems išmokti lengviau išgyventi vaiko emocijas ir geriau suprasti verksmo psichologiją, gali patikti knyga „Ašaros ir pykčio priepuoliai“ (Aletha Solter).
Svarbu tinkamai įvertinti ir vaiko amžiaus aspektus. Pavyzdžiui, tėvai pasakoja, kad 1 metų vaikas „isterikuoja“ ir paanalizavus situaciją, paaiškėja, kad labai dažnai egzistuoja gana paprasta priežastis – nepatenkinti fiziologiniai poreikiai. Todėl prieš ieškant gilesnių pykčio protrūkio priežasčių pirmiausia reikia įsitikinti ar yra atliepti būtinieji poreikiai ir ar vaikas nejaučia alkio, miego trūkumo, per intensyvios stimuliacijos, dėmesio trūkumo ir pan. Atliepus šiuos poreikius ar išsiaiškinus, kad jie yra patenkinti, galima ieškoti tolimesnių priežasčių, kodėl įvyko vadinamos vaiko isterijos.
Taip pat svarbu paminėti, kad vaiko emocijų protrūkiai gali pasireikšti po įtemptos dienos, kai vaikas eina į darželį, buvo šventėje, ar kitoje veikloje ir po dienos grįžta namo sudirgęs. Kol vaikai yra svetimoje aplinkoje, natūralu, kad visą informaciją ir išgyvenimus kaupia viduje, o grįžę į namus, savo jausmus paleidžia prie žmonių, su kuriais jaučiasi saugiausiai, pavyzdžiui, šalia mamos.
⠀
Norite sužinoti daugiau?
Sveiki atvykę!
augantiseima.lt tinklaraštis – tai vieta, kur nugula asmeniniai tėvystės prisiminimai, specialistų patarimai, pasiteisinę rekomendacijos, knygų apžvalgos ir kiti tėvystės atradimai. Aukime augindami vaikus kartu!
Iveta, augantiseima.lt autorė
Naujausi įrašai:
- 🥳 AUGANTI ŠEIMA tapo metų registruotu prekės ženklu Lietuvai
- NAUJAS VIDEO POKALBIS: 4-12 mėnesių kūdikio miegas (🎥 2:49 val.)
- Naujiena: Projektas „Auganti šeima“ prisijungė prie „Motinystę globojančių iniciatyvų sąjungos“
- Nemokama pagalba šeimoms su naujagimiais / „Auganti Šeima“ socialinė iniciatyva
- Lapkričio 11-12d. lauksime šeimų Litexpo parodoje „Tėvystės kodas“
Pasirinkite temą:
- Apie mane
- Atsistatymas po gimdymo
- Darželis
- Gimdymas
- Informaciniai rinkiniai tėvams
- Kelionės su vaiku
- Knygos tėvams
- Knygos vaikams
- Kūdikio savaitės (1-12mėn)
- Kūdikis (1-12 mėn)
- Lavinimas
- Motinystė
- Naujagimis
- Naujienos
- Organizacija
- Pirkiniai vaikams
- Primaitinimas
- Santykiai
- Saviugda
- Tėvų emocijos
- Tikslai
- Tvari tėvystė
- Vaikas (13mėn+)
- Vaiko sveikata
- Vaikų emocijos
- Vaikų miegas
- Vaikų raida
- Žindymas
Ieškokite: