Vaikų augimo šuoliai ir raidos šuoliai – kas tai, kuo skiriasi ir kada jų tikėtis?
Vaikų augimo šuoliai ir raidos šuoliai – kas tai, kuo skiriasi ir kada jų tikėtis?
✅ Parengta su vaikų psichologe-psichoterapeute Simona Velikiene
✅ Parengta su šeimos gydytoja Aksana Platūkiene
⠀
Ypač pirmieji vaiko augimo šuoliai tėvams gali sukelti daug nerimo ir pasimetimo, tačiau susipažinus su tuo artimiau, pamatysite, kad tai visiškai normali kiekvieno vaiko raidos dalis. Augimo ir raidos šuoliai mažylį aplankys net 16 kartų per 18 jo gyvenimo mėnesių, tad tinkamos žinios apie šiuos raidos etapus padės žengti per tėvystę su daugiau ramybės ir pasitikėjimo. Kviečiame skaityti toliau!
⠀
Augimo šuoliai – kas tai?
Augimo šuolis – tai fizinio augimo laikotarpis. Kūdikių augimo šuoliai paprastai trunka 2-3 dienas (kai kuriais atvejais gali trukti ir iki 5-7 dienų). Šiuo metu tėvai gali pastebėti, kad mažylis daugiau nori valgyti arba žįsti, būna irzlesnis, gali daugiau arba kaip tik prasčiau miegoti ir po šio laikotarpio tėvai dažnai pastebi akivaizdų fizinį vaiko paūgėjimą ar svorio priaugimą.
Tačiau taip pat svarbu suprasti, kad kūdikių augimo šuoliai mažyliams gali pasireikšti skirtingu intensyvumu, priklausomai nuo vaiko temperamento ir jautrumo pokyčiams. Todėl vienai šeimai kūdikio augimo šuoliai gali tapti sudėtingu laikotarpiu, o kitai – gali praeiti ir beveik nepastebimai.
⠀
Kada būna augimo šuoliai?
Per 1 vaiko gyvenimo metus gali būti pastebėti 6 fizinio augimo šuoliai. Lentelė ir įvykių sąrašas, kada paprastai gali būti pastebėti kūdikio augimo šuoliai:
- 7-10 gyvenimo dienomis (1 mėnesį) gali įvykti pirmasis naujagimio augimo šuolis. Augimo šuolio metu kūdikis gali labai pastebimai ir greitai priaugti svorio bei ūgio, apie 2-3 dienas intensyviai ir dažnai žįsti, būti irzlesnis nei įprastai.
❗️Svarbu. Naujagimio augimo šuoliai ne visada naujiems tėvams dar yra akivaizdžiai pastebimi. Kiekvienas vaikas taip pat pasižymi skirtingu temperamentu. Tad nesijaudinkite, jeigu pokyčių nepastebite – tai tik bendrosios gairės, kurios gali padėti suprasti kas vyksta.
- 2-3 savaitę (1 mėnesį) gali įvykti antrasis augimo šuolis. Augimo šuoliai bei jų požymiai ir toliau išliks panašūs, kaip aptarta anksčiau.
- 4-6 savaitę (2 mėnesį) gali įvykti trečiasis augimo šuolis.
- 3 mėnesį gali įvykti ketvirtasis augimo šuolis. Iki šiol mažylis augo itin sparčiai, jo augimo šuoliai vyko kas keletą savaičių, o po to, kai įvyksta augimo šuolis 3 mėnesių kūdikiui, spartaus fizinio augimo epizodai ima vis retėti.
- 6 mėnesį gali įvykti penktasis kūdikių augimo šuolis.
- 9 mėnesį gali įvykti šeštasis augimo šuolis kūdikiui.
- Augimo šuoliai virš metų taip pat vyksta, tik rečiau. Vyresnių vaikų augimo šuoliai gali būti atpažinti pagal tuos pačius požymius.
⠀
Raidos šuoliai – kas tai?
Raidos šuolis (lietuvių kalba dar kartais vadinamos „pasiekimų savaitės“) – tai protinio vystymosi laikotarpis, kuris paprastai trunka 1-5 savaites. Jo metu mažylio smegenyse įvyksta neurologiniai pokyčiai, vaikas įgyja kompleksiškesnį suvokimą, po kurio pasaulis jo akims, uoslei, skoniui, klausai ir lytėjimui gali atrodyti visiškai kitaip – o tai yra didžiulis pokytis!
Įprastai, pirminis raidos šuolio etapas pasireiškia padidėjusiu mažylio dirglumu, verksmingumu, išaugusiu artumo ir žindymo poreikiu ar net laikinu raidos regresu. Pasibaigus šiam etapui, tėvai dažnai pastebi naujai įvaldytus įgūdžius, kurių iki šiol vaikas dar nebuvo atradęs – tai ženklas, kad raidos šuolis įvyko ir ateina lengvesnis etapas. Tačiau svarbu suprasti, kad vaikų raidos šuoliai mažyliams gali pasireikšti skirtingu intensyvumu, priklausomai nuo vaiko temperamento ir jautrumo pokyčiams. Todėl vienai šeimai raidos šuoliai gali tapti sudėtingu laikotarpiu, o kitai – gali praeiti ir beveik nepastebimai.
❗️Svarbu. Raidos šuoliai yra skaičiuojami ne nuo gimimo dienos, o nuo gimdymo termino dienos. Tikslų kūdikio savaičių skaičių galite pasitikrinti suvedę vaiko duomenis čia. Taip pat gali praversti mobili aplikacija The Wonder Weeks (App Store, Google Play), kurioje suvedus vaiko duomenis, galėsite raidos šuolius stebėti kalendoriuje.
⠀
Kada būna raidos šuoliai?
Per 18 vaiko gyvenimo mėnesių gali įvykti 10 raidos šuolių. Kiekvieną jų trumpai aptarsime žemiau.
💡 Naudinga:
augantiseima.lt/klubas
⠀
Raidos šuolis 5 savaitę (2 mėnuo)
Apie 5 kūdikio savaitę įvyksta pirmasis raidos šuolis, trunkantis apie 1 savaitę. Jis yra palyginti trumpas ir pokyčius pastebėti gali būti sunku. Pavyzdžiui, galite pastebėti, kad kūdikis ėmė elgtis kitaip ir kad ši savaitė yra kiek sunkesnė nei įprasta.
⠀
Raidos šuolis 8-9 savaitėmis (3 mėnuo)
Šiuo šuolio metu atsiranda modelių atpažinimas aplink ir savo paties kūne. Modelių suvokimas reiškia, kad kūdikis jau ima suprasti, kai kažkas kartojasi, atpažįsta veiksmus (pavyzdžiui, kasdienę rutiną), pradeda suvokti, jog jo kūno dalys jau gali judėti valingiau (pavyzdžiui, rankos).
⠀
Raidos šuolis 12 savaitę (3-4 mėnuo)
Kūdikis įgauna suvokimą apie subtilius pasikeitimus. Tai reiškia, kad vaikas mato nebe tik tašką A ir B, bet ir kelią tarp jų, tad viskas aplink jį įgauna subtilesnį ir vientisesnį vaizdą. Pavyzdžiui, galite pastebėti, kad mažylio kūno judesiai tampa labiau kontroliuojami, tikslesni ir vientisi (įskaitant ir galvytės laikymą).
⠀
Raidos šuolis 15-19 savaitėmis (4-5 mėnuo)
Tai pirmas ilgesnis raidos šuolis, kuris kūdikiui gali trukti net iki 5 savaičių. Po šio raidos šuolio pastebėsite, jog kūdikis pradeda suvokti, kad egzistuoja nebe tik atskiri įvykiai, kurie gali kartotis, bet ir jų sekos. Pavyzdžiui, iki šiol stebėdamas besileidžiantį kamuoliuką vaikas matė kelis veiksmus (paleidimą ir atšokimą), tačiau dar nesuvokdavo jų sekos (kas seka po ko). Nuo šiol mažylis jau žinos, kad atsimušęs į žemę kamuoliukas rieda arba atšoka, t.y. jau supras visą kamuoliuko kritimo ir atšokimo įvykių seką, o nebe tik pavienius veiksmus. Su tuo kūdikio gyvenime atsiras ir daug naujų įgūdžių bei eksperimentų. Taip pat pasijaus rutinos ir ritualų reikšmė, nes šiuo metu kūdikiui jau žinant, kas po ko vyksta, tai ims ypatingai kurti saugumo ir pastovumo jausmą.
⠀
Raidos šuolis 23-26 savaitėmis (6-7 mėnuo)
Po šio raidos šuolio kūdikis įgauna suvokimą apie ryšį tarp įvairių objektų. Nuo šiol kūdikis jau suvokia, kad daiktai gali būti viduje, išorėje, ant viršaus, apačioje, šalia, po, tarp, toliau, arčiau. Ir mažylis šiuo supratimu ims itin aktyviai naudotis kasdienoje. Pavyzdžiui, spaus mygtuką, kad išgirstų tam tikrą garsą. Kūdikis geriau ima suvokti ryšį tarp savo kūno dalių – ką galima nuveikti koordinuojant kūną. Taip pat gali atsirasti išsiskyrimo su artimiausiu žmogumi nerimas.
⠀
Raidos šuolis 34-37 savaitėmis (8-9 mėnesiai)
Po šio raidos šuolio vaikas pasaulį ima suvokti ir kategorijomis. Tai reiškia, kad mažylis matys nebe daugybę skirtingų objektų, o jų grupes bei kokios savybės sudaro kiekvieną grupę. Pavyzdžiui, kas įeina į grupes „žmonės“, „katės“, „maistas“ ir pan. Galite pastebėti, kad vaikas ims tyrinėti objektus atidžiau ir ilgiau apžiūrinėdamas, viską išimdamas, ištraukdamas, išrinkdamas, išardydamas, mesdamas, nuversdamas ir pan. Mintyse kūdikis analizuoja, lygina, ieško panašumų ir skirtumų, kurdamas kategorijas, kurios sudaro pasaulį. O galiausiai ima atpažinti tuos pačius objektus įvairiomis skirtingomis formomis.
⠀
Raidos šuolis 42-46 savaitėmis (10-11 mėnesiai)
Po šio raidos šuolio kūdikis pradeda suvokti, jog egzistuoja eiliškumas ir tikslingai pasitelkti įvairius daiktus ar veiksmus siekiant tikslo. Pastaruoju metu mažylis pasaulį tyrinėjo per kategorijų suvokimą viską ardydamas, išimdamas, atidarydamas, o atsivėrus eiliškumo suvokimui ima domėtis sudėjimu, statymu, dėliojimu, kartojimu. Taigi kūdikio veiksmuose atsiranda daug daugiau tikslingumo nei buvo iki šiol.
⠀
Raidos šuolis 51-54 savaitėmis (12-13 mėnesiai)
Po šio raidos šuolio vaikas įgyja suvokimą, jog tas pats rezultatas gali būti pasiektas įvairiais būdais ir eiliškumu. Šis pasaulis vaiko akimis – pilnas galimybių. Prasideda aktyvūs vaiko eksperimentai tikrinant kas nutiks, kaip kas veikia, kokiais būdais galima pasiekti norimus daiktus, atverti normas erdves, inicijuoti norimas veiklas. Taip pat atsiranda suvokimas, jog tarp visų galimybių yra pasirinkimas ir atsisakyti daryti tai, ką siūlo tėvai, taigi prasideda „ne“ etapo užuomazgos. Taigi šis protinio augimo šuolis 1 metų vaiko ir visos šeimos gyvenime įneša išties daug naujovių!
⠀
Raidos šuolis 60-64 savaitėmis (14-15 mėnesiai)
Po šio raidos šuolio vaikas suvokia, jog pasaulis tai ne tik begalė galimybių aplink jį, bet ir proga pačiam pasirinkti kada ir kaip tomis galimybėmis pasinaudoti. Vaikas ima kurti ir keisti situacijas, jų derinius, svarstyti ar verta jas atlikti ir kurti savus principus iš iki šiol įvaldytų situacijų, tikslingai jas planuoti ir jų siekti. Mąstymas tampa daug kompleksiškesnis. Pavyzdžiui, prieš miegą mažylis gali prašyti paskaityti knygelę dar ir dar, atnešti kokį nors daiktą, ką nors atlikti, sąmoningai suvokdamas, kad tokiu būdu bando nutolinti ėjimą miegoti.
⠀
Raidos šuolis 71-75 savaitėmis (17-18 mėnesiai)
Po šuo raidos šuolio vaikas įgyja suvokimą, kad gali būti formuojamos ištisos ir sudėtingos situacijų sistemos, kurias galima lanksčiai pritaikyti pagal aplinkybes. Pavyzdžiui, daugelis tėvų pajaučia staiga suaktyvėjusią vaiko kalbą ir papilnėjusį žodyną, atsiranda piešimas su intencija, ima reikštis fantazija, noras viską daryti pačiam ir pan. Šis protinio augimo šuolis 18 mėnesių vaikui nėra paskutinis – raidos šuoliai vyks toliau ir juos galėsite atpažinti pagal tuos pačius požymius.
⠀
Norite sužinoti daugiau?
Sveiki atvykę!
augantiseima.lt tinklaraštis – tai vieta, kur nugula asmeniniai tėvystės prisiminimai, specialistų patarimai, pasiteisinę rekomendacijos, knygų apžvalgos ir kiti tėvystės atradimai. Aukime augindami vaikus kartu!
Iveta, augantiseima.lt autorė
Naujausi įrašai:
- 🥳 AUGANTI ŠEIMA tapo metų registruotu prekės ženklu Lietuvai
- NAUJAS VIDEO POKALBIS: 4-12 mėnesių kūdikio miegas (🎥 2:49 val.)
- Naujiena: Projektas „Auganti šeima“ prisijungė prie „Motinystę globojančių iniciatyvų sąjungos“
- Nemokama pagalba šeimoms su naujagimiais / „Auganti Šeima“ socialinė iniciatyva
- Lapkričio 11-12d. lauksime šeimų Litexpo parodoje „Tėvystės kodas“
Pasirinkite temą:
- Apie mane
- Atsistatymas po gimdymo
- Darželis
- Gimdymas
- Informaciniai rinkiniai tėvams
- Kelionės su vaiku
- Knygos tėvams
- Knygos vaikams
- Kūdikio savaitės (1-12mėn)
- Kūdikis (1-12 mėn)
- Lavinimas
- Motinystė
- Naujagimis
- Naujienos
- Organizacija
- Pirkiniai vaikams
- Primaitinimas
- Santykiai
- Saviugda
- Tėvų emocijos
- Tikslai
- Tvari tėvystė
- Vaikas (13mėn+)
- Vaiko sveikata
- Vaikų emocijos
- Vaikų miegas
- Vaikų raida
- Žindymas
Ieškokite: