Kėgelio pratimai moterims nėštumo metu ir po gimdymo
✅ Parengta su gydytoja akušere ginekologe Akvile Vilkaitiene
⠀
Kėgelio pratimai
Kėgelio pratimai – tai pratimai skirti stiprinti moters dubens dugno raumenyną. Kitaip tariant, tai valingi dubens dugno raumenų sutraukimai ir atpalaidavimai. Šie raumenys yra atsakingi už šlapimo sistemos funkcionavimą ir dubens dugno organų prilaikymą.
Apie jų naudą daug kalbėjo ir juos išsamiai aprašė gydytojas ginekologas Arnoldas Kėgelis (1894–1981).
⠀
Kėgelio pratimai moterims nėštumo metu ir po gimdymo
Kėgelio pratimai nėštumo metu ir po gimdymo yra ypač rekomenduojami ginekologų. Tuo metu moters organizme vyksta daug hormoninių pokyčių, kurie kartu su vaisiaus spaudimu į gimdos dugną nulemia raumenų susilpnėjimą.
Kėgelio pratimai nėščiosioms ir gimdyvėms padeda:
- Gimdymo metu lengviau išstumti vaisių;
- Paruošti gimdymo takus (makšties audiniai tampa elastingesni ir mažesnė traumų tikimybė);
- Sumažinti pilvo apačios ir nugaros skausmą;
- Sumažinti tikimybę dėl gimdos nusileidimo;
- Pagreitinti gijimo ir atsistatymo laikotarpį po gimdymo.
Gimdymo namuose akušerės ginekologės rekomenduoja palengva pradėti daryti Kėgelio pratimus jau sekančią dieną po gimdymo. Svarbu gimdos sutraukimus atlikti švelniai ir lėtai. Šie pratimai suaktyvina kraujotaką, mažina makšties tinimą ir tai pagreitina gijimo procesą po gimdymo.
Praėjus parai po gimdymo, lėtai ir palengva pabandykite sutraukti tarpvietės raumenis. Neišsigąskite jei pirmosiomis dienomis bus sunkiau identifikuoti raumenų sutraukimą. Nuosekliai atliekant Kėgelio pratimus raumenyną pradėsite jausti kelių dienų eigoje. Padėtis gali būti stovima, gulima ar sėdima, svarbu, kad jums būtų patogu. Vėliau atlikite dažnesnius, bet nedidelius sutraukimus (pvz., po 5 sutraukimus). Kiekvieną sutraukimą pabandykite išlaikyti iki 3 sekundžių. Pratimus galite atlikti iki 2-3 kartų per parą, vėliau intensyvinant ir dažninant.
⠀
Kėgelio pratimai šlapimo pūslei stiprinti
Nors šlapimo nelaikymų dažniau skundžiasi pagyvenusio amžiaus moterys, tačiau vis dažniau apie tai prabyla jaunesnio ir vidutinio amžiaus atstovės. Šlapimo nelaikymas gali pasireikšti gimdyvėms dėl komplikuoto gimdymo, didelio vaisiaus ar pertemptų makšties ir dubens dugno raumenų gimdymo metu. Svarbu suprasti, kad tokie funkciniai sutrikimai kaip šlapimo nelaikymas savaime neišsisprendžia. Būtent Kėgelio pratimai po gimdymo padeda greičiau atsistatyti ir sumažina tikimybę dėl šlapimo nelaikymo. Susilpnėjus dubens dugno raumenims ir daktarui įvertinus šlapimo nelaikymo laipsnį, galima ją atstatyti atliekant minėtas mankštas. Rezultatai turėtų būti juntami po 6 mėnesių.
Jei šiuo metu dar nesusiduriama su šlapimo nelaikymo problema svarbu žinoti, kad Kėgelio pratimai šlapimo nelaikymą veikia prevenciškai. Tad ir neturint nusiskundimų šiuo metu, mankštas vis tiek rekomenduojama atlikinėti profilaktiškai.
⠀
Kėgelio pratimai – nauda:
- Stiprina dubens dugno raumenis;
- Sumažina tikimybę dėl šlapimo nelaikymo;
- Padeda kontroliuoti tuštinimosi eigą;
- Veikia prevenciškai dėl hemorojaus;
- Sumažina apatinės nugaros ir pilvo skausmą;
- Gerina seksualinę funkciją.
⠀
Dubens dugno raumenų treniravimas
Kėgelio pratimai moterims kartais gali sukelti klausimą, ar būtent tie raumenys yra treniruojami? Tam, kad būtų galima pajusti dubens dugno raumenyną šlapinantis, galima trumpam sulaikyti šlapimo srovę.
Tačiau jei vis tik raumenys yra nejuntami, mankštinti vidaus raumenis į pagalbą galima pasitelkti makšties treniruoklius. Jie virpesių pagalba padeda susitraukti makšties raumenims. Kita alternatyva – vaginaliniai kamuoliai.
⠀
Kėgelio pratimų atlikimas
Jie gali būti atliekami bet kuriuo metu: ar vairuojant automobilį, ar dirbant sėdimą darbą, ar stovint, gulint. Svarbu, kad būtų patogu ir nebūtų juntamas diskomfortas. Atlikimo metu dirba tik tarpvietės vidaus raumenys, tad niekas nematys ir nesupras, kad tuo metu yra atliekama mankšta.
Atlikimo eiga:
- Galite atsigulti arba atsisėsti.
- Bandykite sutraukti dubens dugno raumenis. Pirmais kartais kartu gali susitraukinėti ir išangė. Galite bandyti pasitelkti anksčiau minėta patarimą – įsivaizduokite, kad šlapinatės ir bandote sustabdyti šlapinimosi srovę.
- Raumenis sutraukite, laikykite 2-3 sekundes.
- Atleiskite 10 sekundžių.
- Tolygiai kvėpuokite.
- Sutraukite iki 10 kartų.
- Su laiku didinkit sutraukimo laiką iki 8-10 sekundžių, o dažnumą iki pajausite, kad dubens dugno raumenys pavargo.
Daugiau informacijos rasite video – Kėgelio pratimai:
⠀
Norite sužinoti apie sklandų atsistatymą po gimdymo?
Kviečiame žiūrėti video paskaitą su akušere ginekologe Akvile Vilkaitiene, kurioje gydytoja aptars ką vertėtų žinoti apie atsistatymą po gimdymo kiekvienai mamai, kokie yra dažniausiai šeimoms kylantys klausimai ir sunkumai, į kokius pavojaus ženklus reikėtų nenumoti ranka ir patars kaip atsistatyti po gimdymo kuo sklandžiau.
Sveiki atvykę!
augantiseima.lt tinklaraštis – tai vieta, kur nugula asmeniniai tėvystės prisiminimai, specialistų patarimai, pasiteisinę rekomendacijos, knygų apžvalgos ir kiti tėvystės atradimai. Aukime augindami vaikus kartu!
Iveta, augantiseima.lt autorė
Naujausi įrašai:
- 🥳 AUGANTI ŠEIMA tapo metų registruotu prekės ženklu Lietuvai
- NAUJAS VIDEO POKALBIS: 4-12 mėnesių kūdikio miegas (🎥 2:49 val.)
- Naujiena: Projektas „Auganti šeima“ prisijungė prie „Motinystę globojančių iniciatyvų sąjungos“
- Nemokama pagalba šeimoms su naujagimiais / „Auganti Šeima“ socialinė iniciatyva
- Lapkričio 11-12d. lauksime šeimų Litexpo parodoje „Tėvystės kodas“
Pasirinkite temą:
- Apie mane
- Atsistatymas po gimdymo
- Darželis
- Gimdymas
- Informaciniai rinkiniai tėvams
- Kelionės su vaiku
- Knygos tėvams
- Knygos vaikams
- Kūdikio savaitės (1-12mėn)
- Kūdikis (1-12 mėn)
- Lavinimas
- Motinystė
- Naujagimis
- Naujienos
- Organizacija
- Pirkiniai vaikams
- Primaitinimas
- Santykiai
- Saviugda
- Tėvų emocijos
- Tikslai
- Tvari tėvystė
- Vaikas (13mėn+)
- Vaiko sveikata
- Vaikų emocijos
- Vaikų miegas
- Vaikų raida
- Žindymas
Ieškokite: