Tinklaraštis

Vaiko adaptacija darželyje: mūsų pirmos savaitės

Vaiko adaptacija darzelyje - musu pirmos savaites darzelyje su Liepa - 120procentu_lt
Darželis

Vaiko adaptacija darželyje: mūsų pirmos savaitės

Per 3 savaites Liepai lankant darželį buvo ir nuostabiai lengva, ir iki ašarų sunku, ir malonus ankstesnio gyvenimo deja vu, ir nežinojimas kur dėti jausmus ilgintis vaiko. Kaip ir visos pradžios, ši taip pat savyje talpina tiek daug!
⠀⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣
☀️ Pradžia buvo linksma ir lengva, o tikroji vaiko adaptacija darželyje prasidėjo 5 dieną, kai suprato “pasirodo čia ne žaidimų aikštelė”.
⚡️ Adaptacijos darželyje piką lydėjo verksmas pradėjus važiuoti link darželio, ašaros atsisveikinant, visiškas atsisakymas valgyti darželyje, emocionalūs perėjimai iš vienos grupės erdvės į kitą, viena diena su itin aukšta temperatūra, nuo streso suintensyvėjęs refliuksas ir vėmimas, žaizda ant nykščio, kelių valandų emocinės iškrovos po darželio, išaugusi atsiskyrimo nuo manęs baimė, puoduko regresija, suprastėjęs apetitas, daugybė prabudimų naktį.
❤️ Geriausias vaistas šiuo laikotarpiu buvo daug kantrybės, meilės, žaidimų ir dėmesingo lėto laiko drauge.
🌈 Taip pat laaaabai padėjo pačio darželio lankstumas, pradžia dar vasarą ir įsiklausymas į Liepos adaptacijos darželyje tempą.
💼 Per adaptaciją mano turimas laikas darbui nuo 4 val. sutrumpėjo iki 2 val. Antrą kartą pasilikčiau bent 3-4 savaites ir tik tada pradėčiau aktyvesnius darbus.
🌤 Apie 10 dieną pasijuto ryškus pagerėjimas, o su juo atsirado šypsena atvykus į darželį, pradėjo valgyti grupės maistą, sutiko pasilikti miegui, stabilizavosi nakties miegas, nurimo refliuksas, pradėjo trumpėti emocinės iškrovos po darželio, pradėjome lankyti darželį pilną dieną ir vėl atgavome mūsų laimingą vaiką.
🤷‍♀️ Šiuos pokyčius ir pati pasitikau ne itin lengvai, reikėjo laiko išbūti savas emocijas, prie visko prisitaikyti, atrasti naują patogų ritmą.
🌱 Nebuvo ir nėra lengva, bet… yra verta. Namuose Liepa netilpdavo savam kailyje, o iš darželio dabar grįžta išlaksčiusi energijos perteklių, prisipildžiusi ko trūko, paaugusi.
🌸 Ir paradoksas tas, kad mylim viena kitą pradėjus darželį tik dar labiau.
💃 Tai labas motinyste su darželinuke!

 

Mūsų pirmų savaičių darželyje dienoraštis

 

 

1 diena darželyje:

📌 Pradėjome lankyti paskutinėmis rugpjūčio savaitėmis.
📌 Šią dieną 2 valandas aš ir Liepa praleidome kartu darželio kieme su visais vaikais.
📌 Iš pradžių vaikštinėjau kartu, dalyvavau, o po to atsitraukiau nuošaliau.
📌 Buvo keli kartai, kai kvietė mane, atėjo pasižiūrėti ar aš vis dar čia, o kai galų gale įsižaidė, buvo sunku iškrapšyti atėjus laikui mums išvykti.
📌 Jai labai patiko, iškart davė auklėtojai ranką, namuose atrodė visa išsikrovusi ir daug ramesnė.
📌 Iš šios dienos man labai įsiminė vienas subtilus auklėtojų gestas – atnešė man užplikytos mėtų arbatos ir pasiūlė atsisėsti nuošaliau atsigerti. Man šią dieną tikrai buvo gan sunku paleisti Liepą, bijojau, kad kas nors neužgautų, o ta kolektyvo ramybė ir subtilus palaikymas atsitraukti – buvo toks gražus ir pagarbus būdas mamai pasakyti, kad jau laikas. Man tai taip puikiai iliustruoja kaip svarbu darželyje tas abipusis tėvų ir auklėtojų ryšys, nes juk esame vienoje pusėje ir norime vaikams viso ko geriausio.

2 diena darželyje:

📌 Nuvežė vyras, atsisveikino linksmai, nubėgo žaisti ir 1 valandą praleido viena be tėvų.
📌 Sugrįžus nenorėjo atsisveikinti su darželiu.
📌 Namuose po darželio dar ramesnė.

3 diena darželyje:

📌 Nuvežiau aš, atsisveikino linksmai.
📌 Pusę dienos praleido darželyje be mūsų (iki pietų).
📌 Pietų visiškai nepalietė ir net nesutiko ragauti.
📌 Vakare užkilo labai aukšta temperatūra, kuri laikėsi vieną parą ir galų gale su savaitgaliu padarėme 4 dienų pertrauką.
📌 Dar niekada nebuvome turėję tokios aukštos temperatūros, bet ją sėkmingai numušinėjo vaistai, todėl kantriai slaugėm ligoniuką, stebėjom ir laukėm kas bus toliau. Susirgus, o gal ir dėl darželio pokyčių, Liepa nustojo kaip jai jau buvo įprasta naudotis puoduku, šiuo klausimu įvyko didelė regresija, bet nesukau galvos ir norėdama nekelti dar didesnio streso nusprendžiau dėti sauskelnes.
📌 Po paros su temperatūra atsikėlė sveika kaip agurkėlis.

4 diena darželyje:

📌 2.5 valandos darželyje viena.
📌 Auklėtojos pasakojo, kad smalsiai ir džiaugsmingai dalyvauja.
📌 Nieko nevalgė per pietus.
📌 Po pietų taip pat jau pradėjo ir nerimauti, atvykome pasiimti.

5 diena darželyje:

📌 Rugsėjo 1 diena ir mano suvokimas – kaip gerai, kad pradėjome lankyti kiek anksčiau. Tai buvo pirma diena, kai girdėjau verksmą darželyje ir tik išgirdusi kitus pirmą dieną atvykusius ir verkiančius vaikus, Liepa taip pat pradėjo stipriai verkti.
📌 Tą akimirką įvertinau situaciją, jaučiau, kad tikrai nenoriu taip imti ir jos atiduoti auklėtojai, todėl pasiūliau Liepai kartu su manimi pažaisti darželio kieme, kur vaikai dar nebuvo išėję.
📌 Kai nurimo, paklausiau ar norėtų pažaisti su balionais ir vaikais, kuriuos matė viduje, ji apsidžiaugė, pati savo kojom užėjo į grupę ir tada jau greitai atsisveikinau. Su Liepos ašaromis, bet aš su ramesne širdimi, žinodama, kad ji bent jau pati įėjo į grupę.
📌 Lauke jautėsi puikiai, bet atėjus pietų metui nebesutiko eiti į grupę valgyti, todėl atvykau pasiimti.
📌 Pradėjo bendrai jaustis ryškesnės emocijos, prieštaravimas, reakcijos į viską namuose po darželio. Jautėsi, kad jos meilės rezervuaras kiek patuštėjęs, todėl visą laiką po darželio leidome kartu ir kiek paprasčiau buvo tai išbūti lauke nei namuose.

6 diena darželyje:

📌Liepos gimimo diena.
📌 Mūsų darželis iš vaikų pompastiškų švenčių nedaro, dažnai prašo tėvelių ir tortų neruošti, geriau vaisių. Tuo išties džiaugiausi, nes jau jaučiantis adaptacijai, nenorėjau Liepai kurti dar daugiau nerimo, neįprastų situacijų.
📌 Vežiau aš, padėjau grupėje nusirengti, kad kiek nurimtų, nes pradėjo verkti tik sustojus prie darželio. Atsisveikino darželyje su ašarom, bet nurimo labai greitai.
📌 Visiškai nieko nevalgė darželyje.
📌 Visą dieną nešiojo jai grupės pagamintą karūną ir užpūtė žvakutę ant arbūzo 🙂
📌 Auklėtojos pasakojo, kad jautėsi gerai, tik buvo sunkumų pereinant iš vienos erdvės į kitą.
📌 Į vakarą vėmė, panašu nuo streso vėl iššaukto refliukso (su tuo gyvename visą vasarą).
📌 Ir man kyla įvairūs jausmai, jaučiu asmeninę adaptaciją prie pokyčių.

7 diena darželyje:

📌 Nuvežė vyras, kelias minutes pabuvo rūbinėje, Liepa parodė kaip maitina žuvytes ir tada atsisveikino su ašarom, bet greitai nurimo.
📌 Vis dar visiškai atsisako valgyti darželyje.
📌 Pradėjo jaustis šioks toks pagerėjimas su puoduku ir sumažėjęs pasipriešinimas juo naudotis. Po ligos Liepa šiuo klausimu labai sunkiai atsistatinėjo.
📌 Tačiau atsirado žaizda ant pirštuko nuo čiulpimo dėl įtampos pastarosiom dienom. Nors ir nemalonu, kad taip vyksta, bet pirmą kartą gavome progą per natūralias pasekmes su Liepa pasikalbėti apie pirštuko čiulpimą. Kol gydėm, bintavom ir klijavom pleistriuką, vis apie tai pasikalbėdavom. Pirštukui sugijus, ji daug sąmoningiau ištraukia pirštuką paprašius, nes dabar jau pradeda suprasti per dažno piršto čiulpimo pasekmę – skausmą. Taigi savotiškai išėjo į naudą 🙂
📌 Mano produktyvus darbo laikas sutrumpėjo 2 valandomis.
📌 Jaučiuosi pati labai emocionali, išsitaškiusi į visas puses, su daug nežinomybės priešaky, sunkiai pratinuosi prie šių pokyčių. Bet vis stengiuosi duoti erdvės bei laiko Liepai ir sau su viskuo susigyventi.
📌 Namuose po darželio – labai sunkus laikas. Pietų miegas sutrumpėjo 3 kartus ir pavėlėjo, naktimis labai daug keliasi, išaugusi baimė su manimi atsiskirti.
📌 Su tėčiu – kuo ramiausias vaikas. O jei tik aš namuose – jaučiasi saugi paleisti viską, kas susikaupę ir tai atlaikyti tikrai nėra lengva.
📌 Apie 1-2 valandas vakarais tiesiog lieja visas susikaupusias emocijas kaip šiame video. Tuo metu būnu šalia ir tiesiog bandau užtikrinti saugias sąlygas, kad nesusižeistų ir suteikčiau ko gali prireikti.
📌 Norėčiau tokiose situacijose ją apkabinti, būti daugiau fiziniame kontakte, bet ji nesileidžia. Čia turiu padėti į šalį savo mamiškas emocijas ir įsiklausyti į jos norą turėti erdvės viską išlieti. Pasiteirauju ar norėtų apsikabinti, o atsisakius, tai gerbiu.

8 diena darželyje:

📌 Ašaros atsisveikinant, greitai nurimo.
📌 Pasitarę su auklėtojomis, šiandien Liepai pietums įdėjom namų maisto, kurį pašildžius, ji kuo puikiausiai suvalgė darželyje. Jaučiuosi tokia dėkinga auklėtojoms, kurios taip kantriai ir palaipsniui padeda Liepai jaukintis darželį.
📌 Pirmą kartą pamiegojo darželyje pietų miegą (pusvalandį), o aš negalėjau atsistebėti tuo keistu jausmu, kai pietus galėjome valgyti su vyru namuose lėėėtai.
📌 Namuose vis pažaidžiam kokį siužetą iš darželio arba nebūtinai minint darželį, bet su juo susijusius ritualus. Žaidimas gali būti, tarsi, terapija vaikui, padedanti išžaisti įtampą, jausmus, sunkesnes ar naujas dienos situacijas ir netiesiogiai pasikalbėti apie tai, kas vyksta.

9 diena darželyje:

📌 Atsisveikino jau be ašarų su manimi namuose ir tėčiu darželyje.
📌 Vyras pasakojo, kad važiuojant į darželį gailiai pasakoja: “Nėra mamos, nėra”.
📌 Auklėtojos taip pat pastebėjo prasidėjusi aktyvesnį Liepos įsitraukimą į grupės žaidimus.
📌 Šiek tiek valgė pusryčių (jau darželio!).
📌 Pasiėmiau prieš pietus, nes vykome į profilaktinę sveikatos apžiūrą.

10 diena darželyje:

📌 Atsisveikino be ašarų.
📌 Pirma pilna diena darželyje nuo 8:30 iki 17 val. Pirmą kartą jautėsi pakankamai gerai ir pasiruošusi pabūti ilgiau.
📌 Pietų miegą miegojo tik 30min., bet nubudusi ramiai gulinėjo kol kiti miegojo.
📌 Šiek tiek valgė darželyje atsirinkusi ko nori ir ko ne.
📌 Grįžus namo – standartinė emocijų iškrova.

11 diena darželyje:

📌 Atsisveikino su ašarom, matyt todėl, kad vežiau aš, o ne vyras.
📌 Sėkmingai pilna diena darželyje.
📌 Miegojo jau 1 valandą pietų miegą.
📌 Puikiai valgė pietus.
📌 Grįžus namo – standartinė emocijų iškrova.
📌 Stabiliazavosi nakties miegas.

12 diena darželyje:

📌 Kaip gera! Atsisveikinom su Liepa darželyje ir pirmą kartą per 2 metus su vyru pusryčiavom centre. Lėtai, su pasimėgavimu, pokalbiais.
📌 Vėl pilna diena darželyje, vėl gerai jautėsi, vėl kažkiek valgė, vėl kažkiek miegojo, vėl paleido emocijas grįžusi namo. Dienos panašėja ir pradeda įgauti šiokią tokią rutiną.
📌 Adaptacija dar eigoje, bet jau jaučiu, kad viskas lengvėja, gerėja ir lipam iš to sunkiausio periodo.
📌 O su visu tuo ir pirmą kartą po visos amžinybės turiu normalias darbo valandas. Kaip smagu turėti galimybę dirbti dienomis, o ne naktimis.

Kartais gaunu žinutes iš kitų mamų, manančių, kad mums kažkaip stebuklingai viskas einasi lengviau. Nieko panašaus. Todėl norisi parodyti visą kelią iki to jausmo, kuris turėjo ir kalnelių, ir duobių. Pirmos adaptacijos dienos buvo apgaulingos, kaip tyla prieš audrą. Pats jos pikas buvo tikrai labai įtemptas – ir Liepai, ir man. O dabar viskam jau stabilizuojantis ir lankant pilną dieną darželyje, ateina jausmas “bet kaip vertėjo!”. O ypač žiūrint į vaiką ir matant kaip darželis ją pripildo ir praturtina.

 

Jums taip pat gali patikti: